Цю рослину цінують за її пишний цвіт. Гіпеаструм належить до роду амарилісових. Тому його інколи помилково вважають амарилісом.
Гіпеаструм та амариліс дуже схожі, їх важко відрізнити. Амариліс цвіте восени й пахне, на одній квітконіжці має від 6 до 12 квіток, а гіпеаструм – взимку чи навесні й не пахне, має не більше 6 квіток. Цибулини амариліса – грушеподібні й великі, гіпеаструма – приплюснуті, однак впізнати рослини за цибулинами важко. Амариліс цвіте, не маючи листя. Гіпеаструм протягом року зелений, перед цвітінням випускає квіткову стрілку.
Від літа минулого року намагаюся оздоровити рослинку, листя котрої з країв поступово всихало, спочатку покриваючись продовгастими червонувато-оранжевими плямами, і тому колега мала намір її викинути. Спочатку обережно довкола цибулини зняла верхній шар грунту. Оглянула звільнену частину цибулини й побачила, що вона збоку ледь підгнила. Не виймаючи з грунту, почистила. Можливо, треба було чимось обробити. Ранка затягнулася. Почала поливати. Дочекалася здорових зелених листків. Квітконоса не було. Але згодом, через кілька місяців, знову з’явилися вже набагато менші червонувато-оранжеві плями. Листки знову засохли. Із цибулини відростає малесенький листочок. Що буде далі? Чекаю…
А ось днями у соціальній мережі Facebook у квітковій групі натрапила на спілкування досвідчених господинь на цю тему. Їхній досвід варто запозичити.
Авторка запитання засмучена тим, що придбаний гіпеаструм випустив листя, воно здорове, а ось цибулина стала м’якою, та ще й з’явилася коричнева пляма.
Одні радять обробити засобом «Максим», підсушити цибулину, замінити грунт і посадити цю ж цибулинку в нього лише на 1/3 висоти. Під час поливання стежити, щоб на цибулину не потрапила вода.
Інші вважають, що необхідно почистити цибулинку від гнилизни (коричневої плями), зрізати стрілку з квітконосами.
Ще одні радять, що, крім цього, треба посипати зріз попелом чи активованим вугіллям, висадити на 1/3 в грунт, коли зріз підсохне, а воду раз на тиждень наливати тільки в піддон.
Гіпеаструм, за спостереженням однієї з квітникарок, схожий до звичайної цибулі, яку їмо. Звичайну цибулю зберігаємо у прохолоді всю зиму, не поливаючи, і вона проростає аж із настанням теплих днів – навесні, випускаючи квітконоси. Отже, і гіпеаструм після цвітіння хоче спокою.
Ще одна цікава порада: не зрізати стрілку, адже рослина сама її висушить, коли настане час. Бо під час росту листя, стрілки і цвітіння гіпеаструма його цибулина м’якне. І це – не гнилизна. Після цвітіння зрізають лише квітку, а стрілку залишають, щоб зміцнити цибулину. Коли стрілка і листя віддадуть цибулині поживні речовини, а самі висохнуть, поливати рослину треба дуже рідко, щоб лише не допустити пересихання грунту. І не забувайте, що цибулевим рослинам теплу воду наливають у піддон або обережно, щоб не намочити цибулину, по стінці горщика. Їм тривалий час потрібен спокій, щоб цибулина набралася сил і заклала квіткову стрілку. Не поливайте, поки стрілка не виросте хоча б на 10 сантиметрів, бо якщо це зробити раніше, то всю поживу забере листя. Обрізувати листя не треба.