Розсудливі власники житла вважають за краще розрахуватися із постачальниками комунальних послуг, бо від боргу нікуди подітися. Рано чи пізно, але платити доведеться.
Загалом заборгованість населення по сплаті за житлово-комунальні послуги на кінець квітня 2019 року склала 63,5 мільярда гривень. Це – на 5,7 мільярда гривень менше, ніж на кінець березня. Але однаково борг – це борг.
Із введенням 1 травня в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до заборгованої суми долучать ще й пеню.
Тому будьте готові отримати квитанції із вказаною пенею вже в червні. Але аж після укладення договору із постачальником тієї чи іншої послуги.
У цьому договорі має бути вказано розмір пені. Він не може бути вищим 0,01% суми боргу за кожен день прострочення, а загальна сума пені – не вищою 100% загальної суми боргу. Згідно з роз’ясненням Міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, «пеня за несвоєчасне здійснення платежів за комунальні послуги може нараховуватися на ту суму заборгованості, що утворюється з моменту укладення відповідного договору про надання комунальних послуг». Тобто пеню нараховуватимуть від першого робочого дня за днем граничного терміну внесення плати. Наприклад, якщо останній день сплати – 20 число, то з 21-го, якщо цей день не вихідний, буде пеня.
Наразі пеня за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги не нараховується. Співвласники багатоквартирних будинків зобов’язані укласти договори з постачальниками комунальних послуг не пізніше, ніж протягом одного року з дня введення в дію цього закону, тобто, до 1 травня 2020 року. Бо, згідно з новим законом, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та (або) наявності у споживача підтвердженої заборгованості з оплати праці.
А ще до 1 травня 2020 року співвласники багатоквартирних будинків зобов’язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги. А виконавці комунальних послуг — укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг.