Здається, ще жодного разу переведення стрілки годинника на 1 годину: восени назад, а навесні вперед – не викликало стільки емоцій та ажіотажу, як уперше та зараз. І це й не дивно.
Адже уперше, у 1996 році, коли з’явилося відповідне рішення Кабінету Міністрів України, немало людей лякалися цього нововведення, мовляв, а як це буде в реальному житті? Ініціатори ж переведення годинника пояснювали це благородною метою: збільшити світловий день,щоб зберегти електроенергію.
Навесні спочатку, протягом місяця-двох, справді було важко. А згодом якось звиклося. Але не забулося. Бо й справді – мусиш вставати на роботу чи у справах, а спати хочеться, і цієї години навесні для повноцінного відпочинку якраз би вистачило…
І ці викрутаси з часом тривали від осені 1996 року.
А прийняття Верховною Радою України Законопроекту №4201 (2024 р.) означало, що в Україні буде скасовано переведення годинників і встановлення постійного зимового часу протягом усього року. Тобто це мало б означати, що в листопаді 2024-го ми перейшли на зимовий час і більше годинника не чіпатимемо.
Однак, так не буде, бо, як і кожен, цей Закон України також має бути завізований Президентом. Наразі підпису Володимира Зеленського під тим законом немає. Тому він не може діяти.
Отож, останньої неділі березня, 30 числа, уночі о 3-й годині буде вже 4-а година. Тобто житимемо за літнім часом. А восени,останньої неділі жовтня, знову повернемося на зимовий.
Не забудьте, що в механічних та деяких інших годинниках стрілки треба перевести вручну, щоб не запізнитися на транспорт, на роботу, до церкви чи в інші місця, куди хочете потрапити вчасно. Автоматичне ж переведення вимірювання часу забезпечують виробничі налаштування пристроїв завдяки синхронізації через мережу. Пристрій, під’єднаний до інтернету (смартфон, ноутбук, планшет, електронна книга, інше), оновлюється відповідно до серверів точного часу.
…А чи ви знали, що історія виникнення ідеї часових змін сягає 1784 року? Тоді про переведення годинника задля економії свічок заговорив один із засновників США Бенджамін Франклін.
Потім безуспішно спробував запровадити це британський активіст Вільям Віллетт.


Аж 1916 року уперше перейшла на літній час Німеччина – для економії ресурсів. Далі ідею підхопили в США та в понад сотні інших держав. 1918 року, коли встановили середньоєвропейський час, уперше перевели годинники і в Україні.
Регулярний перехід на літній і зимовий час в Україні, що тоді перебувала у складі імперії, започатковано 1981-го року, а вже 13 травня 1996 року вийшла відповідна Постанова Кабінету Міністрів України.
Літній час діє у понад 60 країнах світу.