Пенсія в разі втрати годувальника: що змінилося?

Війна вносить різні корективи у наше життя, і часто-густо вони пов’язані з подіями на фронті. Тож 2 квітня 2022 року набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року № 2146-IX “ Про внесення змін до Закону України  “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”, яким внесені зміни до статей 30,36,37 та 41 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон №2262).

У відділі обслуговування громадян №17 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області  пояснюють  це детальніше.

З урахуванням внесених змін:

 * відповідно до пункту “б” статті 30 Закону України № 2262 до непрацездатних членів сім’ї, які мають право на призначення пенсії в разі втрати годувальника, віднесено: 

 – батьків та дружину (чоловіка), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (дал – Закон №1058) (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю;

 * розширено коло осіб, які мають право на призначення пенсії у разі втрати годувальника відповідно до пункту “в” статті 30 Закону № 2262, а саме таке право надане:

 – батькам та дружині (чоловіку), якщо вони не взяли повторний шлюб, осіб які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Крім того, батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб, осіб, зазначених в пункті “в” статті 30 Закону №2262, на призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до цього Закону мають право :

 * не раніш як за 5 років до досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України №1058 (незалежно від тривалості страхового стажу),

або якщо вони мають право на:

 – пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058,

 – на дострокову пенсію за віком,

 – пенсію за віком на пільгових умовах,

 – пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону,

 – або  є особами з інвалідністю.

З 02 квітня 2022 року розміри пенсій в разі втрати годувальника членам сімей осіб, які мають право на пенсію за Законом України №2262, які загинули (померли) внаслідок причин, зазначених у пункті “а” статті 36 Закону №2262, становлять:

– батькам/одному з батьків,  дружині/чоловікові – 70 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника. Вказаний розмір пенсії встановлюється незалежно від наявності інших непрацездатних членів сім’ї;

– іншому непрацездатному члену сім’ї загиблого (померлого) годувальника – 70 відсотків заробітної  плати загиблого (померлого) годувальника. Вказаний розмір пенсії встановлюється, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї, незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника  батькам, дружині/чоловікові;

– двом та більше непрацездатним членам сім’ї загиблого (померлого) годувальника – по 50 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника. Вказаний розмір пенсії встановлюється, якщо право на пенсію має два та більше непрацездатні члени сім’ї, незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині/чоловікові.

Пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на таку пенсію (стаття 41 Закону №2262).

Таким чином з 02 квітня 2022 року мінімальний (два прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність) та максимальний (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність) розміри пенсії застосовуються окремо до пенсії в разі втрати годувальника кожного непрацездатного члена сім’ї ( незалежно від причини смерті годувальника).

Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.